Sadzonki Jagody Kamczackiej kiedyś a dziś

Jagoda Kamczacka – smaczna, bardzo zdrowa, prosta w uprawie… Dlaczego tak wartościowa roślina do tej pory nie cieszyła się zbytnią popularnością?

Przyczyną tego może być jakość sadzonek dostępnych dotychczas na polskim rynku. Najlepiej znane nam odmiany rodziły raczej małe owoce z wyraźnie wyczuwalną goryczką, co niektórym mogło odpowiadać, innym nie. Ponadto do tej pory nie mieliśmy świadomości, o tym, że Jagoda Kamczacka nadaje się do zbioru mechanicznego, a to wpływało na niechęć plantatorów do inwestycji w tę roślinę. Dopiero nowo sprowadzane sadzonki Jagody Kamczackiej z Rosji oraz Kanady wprowadziły przełom na polskim rynku roślin jagodowych. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z tym tematem.

Jagoda Kamczacka w Polsce

Prawdopodobnie taka Jagoda Kamczacka, jaką znaliśmy do tej pory pochodzi od roślin, które trafiły do Polski ok 30 lat temu. Rośliny te zostały wyselekcjonowane z siewek, nie poprzez krzyżowanie dobranych i dobrze przemyślanych par rodzicielskich. Następnie wybrane tym sposobem rośliny trafiły na nasz rynek bez chronionych prawnie nazw odmianowych. Każdy mógł je sprzedawać i każdy mógł nadać im nazwę, przez co ta sama odmiana mogła być znana pod różnymi nazwami i na odwrót. Taka sytuacja spowodowała, że nasz polski rynek Jagody Kamczackiej był dość chaotyczny i trudny do skontrolowania. Jednocześnie właśnie to mogło być przyczyną małego zainteresowania Jagodą Kamczacką, a wręcz rozczarowania tą rośliną. Oczywiście nasze polskie odmiany wciąż mają swoich zwolenników i wcale nie chcemy nikogo do nich zniechęcić. 🙂 Kluczem do sukcesu i zadowolenia jest tutaj wybieranie sprawdzonych szkółek z pewnym materiałem – tylko wtedy mamy pewność, że kupujemy właśnie to, co chcemy kupić.

Na szczęście dobre imię Jagody Kamczackiej zaczyna powracać!

Podczas gdy u nas przez cały czas krążyły te same sadzonki Jagody Kamczackiej, w instytucie w Rosji oraz w Kanadzie nieprzerwanie trwała hodowla oraz selekcja nowych, coraz to lepszych odmian. W lipcu 2015 roku osobiście odbyliśmy wizytę w instytucie doświadczalnym na Syberii i byliśmy zdumieni osiągnięciami, jakich tam dokonano. Owoce są bardzo duże, jędrne i słodkie, nie są jednocześnie mdłe, wręcz przeciwnie – ich smak jest bardzo harmonijny i zrównoważony. Są zupełnie inne od tych jagód, które znaliśmy do tej pory. To zupełnie tak jakby porównać dziką malinę rosnącą w lesie (które są w prawdzie smaczne, ale drobne) do naszych współczesnych odmian malin rodzących duże, pyszne i piękne owoce. Teraz, gdy w końcu Polska uzyskała dostęp do najnowszych osiągnięć hodowli Jagody Kamczackiej pozostaje tylko roznieść tą wieść i zmienić obraz Jagody Kamczackiej jaki do tej pory gościł w większości naszych wyobrażeń o tej roślinie.

Nowy obraz Jagody Kamczackiej

Aby raz na zawsze pozbyć się niezadowolenia i rozczarowania z „nietrafionych” krzewów Jagody Kamczackiej, sięgnijmy po nowości, które wróżą sobie piękną przyszłość i ogromną sympatię zarówno wśród plantatorów jak i zwolenników zdrowej żywności. Poznajmy nowe odmiany Jagody Kamczackiej – odmiany, powstałe w wyniku wieloletniej pracy doświadczonych hodowców z Rosji oraz Kanady. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na jakość źródła, z którego kupujemy rośliny. Tylko dobra, znana i sprawdzona szkółka gwarantuje dobre jakościowo sadzonki Jagody Kamczackiej.

Wśród wielu roślin jagodowych, które znajdą Państwo u nas w ofercie, jest oczywiście miejsce dla Jagody Kamczackiej. W zakładce SADZONKI JAGODY KAMCZACKIEJ znajdują się odmiany, które mogą kupić Państwo bezpośrednio u nas. Prowadzimy zarówno sprzedaż na miejscu, jak i wysyłkową. Po szczegóły zachęcamy do kontaktu, jak i do odwiedzenia naszej strony www.krzewinski.pl, gdzie znajdą Państwo resztę naszej oferty, oraz więcej artykułów i aktualności z życia naszej firmy.